Fispopneu upozorňuje!

Pneuservis Fispopneu upozorňuje na povinnost zimního obutí, které již od 1.listopadu vešlo v platnost na území České republiky.

Ve zkratce o zákonné povinnosti přezutí pneumatik:

Zásadní změnu ohledně použití zimních pneumatik přinesl již v roce 2011 zákon č. 133/2011 Sb., kterým se změnil zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu).

V období od 1. listopadu do 31. března mají všechna motorová vozidla užívající pozemní komunikace (tedy silnice všech tříd) povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích. Konkrétně je to v případech, kdy venkovní teplota klesne pod 4°C, sněží nebo mrholí, popřípadě prší při nízkých teplotách, mostní konstrukce mají teplotu pod bodem mrazu anebo je silnice ošetřena solí (která má účinnosti pouze do 7°C).

Dle výkladu zákona by tedy měla policie uplatňovat sankce v případě, že v tomto období bude například jasné počasí a 15°C nad nulou. Pokud ale nastane změna počasí během dne, je odpovědnost na Vás.

Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kg mají povinnost použití zimních pneumatik na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4 mm. Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3500 kg musí mít do zimních pneumatiky obuta všechna kola hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubkou dezénových drážek 6 mm. Tato pravidla však neplatí pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí. 

Děkujeme za Váš čas, který jste věnovali přečtení této informace. Věříme, že přezujete včas!